Nu är vi i gång igen

Höstterminen på Svenska skolan i New Delhi har börjat. Gamla och nya Delhielever har träffats och kunnat hälsa på och lära känna de nya lärarna Louise och Christoffer.

Skolstart i Delhi
Skolstart i Delhi HT-18

I år är det elva barn från 6-12 år som regelbundet träffas en gång i veckan för att läsa kompletterande svenska. Efter en lektion med en introduktionsrunda där alla barn hade med sina favoritsaker att visa upp, övergick man till höstens första tema: demokrati och val.

Kreativa elever har skapat egna partier som utgångspunkt för diskussionerna i undervisningen. Frihetspartiet, Skolpartiet eller Glasspartiet kommer säkert att få många röster vid nästa lektionstillfälle.

skolpartietFrihetspartiet

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *